środa, 23 grudnia 2015

Last Christmas

                    Im staję się starsza tym coraz lepiej poznaje oblicze współczesnych świąt. Dziękuję moim rodzicom, którzy od najmłodszych lat pielęgnują w naszym domu stare tradycje, ale potrafią również wprowadzać nowe. Czasem mi się wydaje, że w dzisiejszym świecie nie ma miejsca na tradycje, a święta kojarzą się tylko z prezentami. Nie będę rozpowszechniać opinii, że prezenty się nie liczą. Owszem nie są one najważniejsze, ale coś wnoszą, bo święta Bożego Narodzenia to także okres dawania i dzielenia się z innymi, a nie często mamy okazję do obdarowywania swoich bliskich. Sama lubię dawać mojej rodzinie prezenty, bo uwielbiam ten moment, gdy widzę uśmiech na ich twarzy a myśl, że w jakiś sposób się do tego przyczyniłam jest niezwykła. A nie chodzi nawet o to, że COŚ dostały, ile to kosztowało lub co to jest, ale że ktoś pomyślał o nich. Jednak w świętach nie chodzi tylko o prezenty, ale o coś więcej.                    Ludzie zaczynają zapominać o tradycjach. Osobiście jestem zwolenniczką połączenia tradycji i nowoczesności. Bo kto powiedział, że nasze polskie tradycje nie mogą funkcjonować w dzisiejszych czasach ? Często słyszę od mojej mamy, jak za jej czasów wyglądały święta, co jej przypomina tamte czasy. I słuchając jej wiem, że nigdy nie będzie mi dane poczuć tej atmosfery. Tak samo wiem, że moje dzieci również będą w inny sposób odczuwały Boże Narodzenie. Ale taka jest kolej rzeczy, że każde pokolenie wnosi coś innego, że oznacza zmiany. Jednakże są takie zwyczaje, o których nie powinniśmy zapominać, a należy je pielęgnować takimi jakimi są.
                    Święta przestają kojarzyć nam się z tym, z czym powinny- rodziną, domem, wspólnym wyczekiwaniem pierwszej gwiazdki ...  W dzisiejszych czasach pośpiechu i ciągłego życia w biegu zapominamy o tym, aby zwolnić i na chwilę się zatrzymać.  Dać się porwać świątecznej atmosferze. Szkoda, że w tym wszystkim ludzie zapominają o prawdziwej magii świąt. A jest ona niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju. W końcu święta Bożego Narodzenia są raz w roku, prawda ? A więc postarajmy się raz w roku zapomnieć o wszystkim i cieszyć się magią świąt.           
                    Życzę Wam wszystkim wesołych, spokojnych świąt spędzonych w gronie najbliższych. Obyście ten czas spędzili najlepiej jak tylko potraficie. Niech ten czas będzie dla Was momentem do odpoczynku od codziennego biegu i chwilą do refleksji. Tym którzy tworzą w blogosferze życzę dużo weny i wielu pomysłów. Wesołych Świąt ! 

1 komentarz: